Award Name Recipient
Dartmouth Club Book Award John S. Beard, Jr.
Yale Club Book Award Coleman C. Davis
Harvard Club Book Award Bennett L. David
Second Form Award A. McCauley Hardison
Third Form Award Maxie O. Redic
Fourth Form Award Thomas J. Bell
Fifth Form Award Bennett L. David
Sixth Form Award S. Wade Mouer
Suc/Fidelitate Second Form Prize Eli P. Dowler
Suc/Fidelitate Third Form Prize Joseph C. Adams
Suc/Fidelitate Fourth Form Prize M. Wyatt Gildea
Suc/Fidelitate Fifth Form Prize Finn L. Bridgeford
Redwood Senior English Prize Nicholas Anixter
Sewanee Award for Excellence Philip C. Hodges
Robert McWhorter Creative Writing Lux A. Haney-Jardine
Edward E. Ford Foundation Award Bennett L. David
Robinson Journalism Award W .Thomas Hoefer
Robinson Journalism Award Jacob R. Johnson
Pen & Plate Award Coleman C. Davis
Angelus Award Quinn B. Cone
Angelus Award Michael D. Reynolds, Jr.
Grayson Cole Mathematics Award S. Wade Mouer
Technology Programming Award Nicholas L. N. Anixter
Technology Service Award Zachary A. Grella
Rensselaer Polytechnic Institute Drew B. Hamilton
Biology Award Theodore C. Peterson
Chemistry Award Maxmillian J. Field
Physics Award Zachary L. Pulsifer
Environmental Science Award Philip C. Hodges
History Department Award Bowen Zhang
NC Council Social Studies Award Gunnar P. Longo
Global History Awareness Award R. Connor Booher
International Studies Award William M. DuBose
Spanish Award David T. L. Shainberg
Robert H. Reid Latin Cup Drew B. Hamilton
Arabic Award John L. Helton
Mandarin Award Philip C. Hodges
Art Award J. Carter Harvey
Weil Award Zachary A. Grella
Lawton Ingle Music Award Eli P. Dowler
Sumner Pingree Theatre Award J. Preston Coleman IV
Sumner Pingree Theatre Award Daniel G. Beale
TheatreTechnical Award Bowen Zhang
Sacred Studies Award Vance P. Stiles
James G. Merrimon Scholastic Prize S. Wade Mouer
National Honor Society
David T. Dodge Scholarship Bennett L. David
David L.M. Taylor Award Samuel R. Bassett
David L.M. Taylor Award Michael A. Peralta
Switzer-Wise Scholarship R. Andrew King
Carlton Davies Walker James D. Turley
Service Learning Award M. Wyatt Gildea
Servant Leadership Award Bronson P. Gatts
Randolph College Award W. Alexander Byron
Citizenship Award - Form II William A. David
Citizenship Award - Form III R. Connor Booher
Citizenship Award - Form IV Jacob E. Dowler
Citizenship Award - Form V Max A. J. Brie
Citizenship Award - Form VI John E. Hunter
Harris Outdoor Award Bronson P. Gatts
Harris Outdoor Award Nathaniel G. Williams
Bill Sewell Hustle Award William P. Iorio
Pat James Award Hunter J. Vines
Knighton Sportsmanship Award Morgan A. MacDonald
Senior Athletic Cup William P. Fleming
Senior Athletic Cup V. Riley Smith
Big Brother Award Justin Q. Rhode
Phil Tilghman Award Justice U. Ajogbor
PH Broyhill Award Morgan A. MacDonald
Teacher of the Year R. James Uhler
Class of 1941 Award, MIP Senior Patrick K. Cunningham
Moltke-Hansen School Spirit Trophy John E. Hunter
Valedictorian Zachary L. Pulsifer
Headmaster's Cup Morgan A. MacDonald
Nicholas L. N. Anixter
Contact Us

500 Christ School Road
Arden, NC 28704
T: 828-684-6232
F: 828-684-2745 

powered by finalsite